e
sv

Jackie Chan Kimdir? Nerelidir? Jackie Chan Oynadığı Film ve Diziler

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Aksiyon ve macera dendiğinde akla gelen Jackie Chan, günümüzün yaşayan efsanesidir desek, yanılmayız. Bu nedenle yazımızda Jackie Chan ile ilgili tüm merak uyandıran detayları anlattık. Sinema severlerin büyük hayranlıkla izlediği Jackie Chan kimdir? Jackie Chan nereli ve hangi filmlerde rol almıştır? Gelin, büyükten küçüğe bir zamanlar çoğumuzun idolü Jackie Chan’ı yakından tanıyalım.

Jackie Chan Kimdir? Kaç Yaşında ve Nerelidir?

Doğum adı Chan Kong Sang olan Jackie Chan, 7 Mart 1954 tarihinde Victoria Peak – Hong Kong’da dünyaya gözlerini açtı. Lee Lee Chan ve Charles çiftinin oğlu olan Chan, ailesi Fransa Konsolosluğu’nda çalıştığı için hayatının ilk beş yılını konsolosluk sınırlarında geçirmiş, ardından okul hayatına başlasa da başarısızlığı ve haylazlığı nedeniyle birinci yılının ardından okuldan ayrılmıştır

Peki, sinema dünyasına kadar uzanan hayat hikayesinde geleceğin yıldızı olmaya aday bu haylaz çocuğu neler beklemiş?
1960 senesine geldiğinde babasının işi nedeniyle Avusturalya’ya taşınmışlar ve ailesi küçük Chan Kong’u, China Drama Academy isimli bir yatılı okula göndermiş. Chan bu dönemde akrobasi ve dövüş sanatları eğitim almış. Tam da bu yıllarda sinemaya ilk adımlarını atmaya başlamış ve henüz sekiz yaşındayken sahne tozunu yutmuş.

Jackie Chan Filmleri

İlk olarak sekiz yaşında Big and Little Wrong Tin Bar isimli bir dizide yer alan Jackie Chan, bu dönemde aksiyon filmlerinde küçük rollerde oynamış. Ardından 17 yaşında Bruce Lee’nin başrol oynadığı Enter the Dragon isimli sinema filminde dublör rolü almış. Ancak oyuncu bu dönemlerde oynadığı filmlerde istenen başarıyı yakalayamamış.

Takvim 1976 yılını gösterdiğinde Jackie Chan, Hong Kong’lu yapımcı Willie Chan, Jackie’nin hayatını değiştirecek o filmi oyuncuya teklif etmiş ve Hand of Death isimli bu yapım her ne kadar ilk yayına girdiği dönemde başarılı olmasa da yıllar sonra sanatçıya birçok kapılar açmış.

Jackie Chan filmleri arasında ona en büyük başarıyı getiren ve gişede rekor kılan film, 1978 yapımı Snake in the Eagle’s Shadow olmuştur. Bu filmin ardından sanatçı bir nevi kendi tarzını yakalamış ve kendine has bir dövüş stili yaratmıştır. Bunun en güzel örneğini, bir sonraki filmi olan Drunken Master’da görebiliriz.

1980 yılından sonra Hollywood filmlerinde yer alan ve bir dünya starı olan Jackie Chan, toplamda yüzden fazla filmde rol almıştır. Oyuncuyu bu denli efsanevi kılan, tehlikeli sahnelerde dublör kullanmaması ve yapılması oldukça zorlu olan hareketlerde bile muhteşem bir yetenek sergilemesidir.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.