e
sv

Mars Yeni Bir Robotik Meteorolog Oluyor

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, Mars’a Robotik Meteorolog Yolluyor:

NASA’nın Perseverance üzerindeki sensörler, hava durumu ölçümleri alarak ve toz parçacıklarını inceleyerek gelecekteki insan keşiflerine hazırlanmaya yardımcı olacak.

NASA’nın Perseverance gezgini 18 Şubat 2021’de yere indiğinde, Mars yeni bir hava durumu raporu akışı almak üzere. Perseverance , eski mikrobiyal yaşam belirtileri için Jezero Krateri’ni araştırırken, gelecekteki görev. Ancak keşif aracı , Kızıl Gezegen’e gelecek astronotların solunabilir oksijen, donma sıcaklıkları, gezegen çapında toz fırtınaları ve Güneş’ten gelen yoğun radyasyonun olmadığı bir dünyada hayatta kalmalarına yardımcı olacak önemli atmosferik veriler de sağlayacak .

Hava durumu verilerinin arkasındaki cihaz, Mars Çevresel Dinamikler Analizörünün kısaltması olan MEDA olarak adlandırılır . Hedefinin bir kısmı temel bilgileri toplamaktır: sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, basınç ve bağıl nem. Perseverance’ın iniş yerindeki sıcaklık modelleri, geceleri ortalama eksi 126 derece Fahrenheit (eksi 88 santigrat derece) ile öğleden sonra yaklaşık eksi 9 derece Fahrenheit (eksi 23 santigrat derece) arasında değişiyor.

MEDA baş araştırmacısı Jose Antonio Rodriguez-Manfredi, NASA’nın Curiosity gezgini ve InSight iniş aracındaki hava durumu araçlarıyla birlikte , üç uzay aracı “başka bir gezegendeki ilk meteoroloji ağını” oluşturacak.Centro de Astrobiología (CAB), Madrid, İspanya’daki Instituto Nacional de Tecnica Aeroespacial’da.

Ancak MEDA ve öncülleri arasındaki temel fark, Mars atmosferindeki toz parçacıklarının miktarını, şeklini ve boyutunu da ölçecek olmasıdır. Toz, Mars’taki herhangi bir yüzey görevi için büyük bir husustur. Uzay aracı ve sahip olabilecekleri güneş panelleri de dahil olmak üzere her şeye yayılır. Aynı zamanda hem yüzeydeki hem de atmosferdeki kimyasal süreçleri yönlendirir ve sıcaklığı ve havayı etkiler. Perseverance ekibi bu etkileşimler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor; Bunu yapmak ekibin Ingenuity Mars helikopteri için operasyonları planlamasına da yardımcı olacaktır .

Rodriguez-Manfredi, “Mars tozunu anlamak bu görev için çok önemli” dedi. “Bu ince toz tanecikleri yüzeyden kalkıyor ve tüm gezegeni kaplıyor. Mars rüzgarlarının ve sıcaklık değişimlerinin bu küresel toz fırtınalarına nasıl neden olabileceğini bilmiyoruz, ancak bu gelecekteki görevler için önemli bir bilgi olacak.”

Bu fırtınalar filmlerde gördüğünüz kuvvetle esmezken ( Mars’ın atmosferi bunun için çok ince ), kalın bir toz örtüsü oluşturabilirler. 2018 yazında küresel bir toz fırtınası, NASA’nın en deneyimli gezgini olan güneş enerjisiyle çalışan Opportunity’nin görevini neredeyse 15 yıllık operasyonların ardından sona erdirdi .

Sakin günlerde bile, Mars’taki toz yaygındır ve istilacıdır.

MEDA, günlük toz döngüsünün ayrıntılarını ölçebilecek: “Atmosferin öğlen vakti tozları esas olarak karıştırdığını biliyoruz. Sonra geceleri, sıcaklıklar düştüğünde, atmosfer stabilize oluyor ve daha az toz var,” dedi Manuel de la Torre Juarez, MEDA’nın NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda baş araştırmacı yardımcısı. “Daha fazlasını bilmek istiyoruz çünkü Mars’a olan görevlerimiz büyüdükçe, tozla ilgili düşünceler de daha alakalı hale gelebilir.”

Apollo astronotları, ay tozunun kask halkalarına girerek, uzay kıyafetlerine yapışarak ve uzay kıyafetlerinin soğutma sistemlerini etkilediğini görerek genel bir rahatsızlık olduğunu buldu. Ay’daki Apollo görevleri sadece birkaç gün sürdü. Mars’a insan görevleri muhtemelen çok daha uzun sürecek, bu nedenle günlük toz döngüleri hakkındaki yeni veriler, görev planlayıcılarının yanı sıra uzay aracı ve uzay giysisi tasarımcılarına da fayda sağlayacak.

Soğuk ve Bulutlu, Çok Radyasyonlu

Havadaki toz, Mars yüzeyini bombardıman eden güneş radyasyonu miktarını bile etkiler. Dünya’da atmosferimiz, gezegenimizin manyetik alanıyla birlikte bizi radyasyondan korur. Ancak Mars’ta küresel bir manyetik alan yok ve atmosferi Dünya’nın yoğunluğunun sadece% 1’i. Bu nedenle, özellikle uzay giysisi tasarımında toz ve radyasyonun ölçülmesi el ele gider.

Rodriguez-Manfredi, “Radyasyon muhtemelen astronotlar için en ekstrem durumdur” dedi. “Astronotları bu radyasyondan koruyan giysiler çok önemli olacak.”

Bu amaçla, MEDA’nın SkyCam’i, Mars’taki radyasyon ortamını daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için çeşitli dalga boylarında gökyüzü parlaklığını izlerken gökyüzünün ve bulutların fotoğrafını çekecek ve videolarını çekecek.

Rodriguez-Manfredi, “Bu bulutları ve opaklığı – ve atmosferdeki güneş radyasyonunun yoğunluğunu değiştirebilecek toz veya diğer aerosol miktarını izlemek için kendi kameramız olacak” dedi. “Atmosferdeki toz miktarının saat bazında nasıl değiştiğini görebileceğiz.”

Bilgi, Perseverance’ın geçmiş yaşam arayışına da fayda sağlayacaktır. Dünya’da olduğu gibi, eğer Mars’ta hayat varsa, muhtemelen organik moleküllere dayanıyordu. Güneş radyasyonu, kayalardaki geçmiş yaşamın izlerini değiştirebilir ve MEDA’dan gelen veriler, bilim insanlarının bu değişiklikleri anlamasına yardımcı olacaktır.

Havayı Temizlemek

MEDA’nın verileri Perseverance üzerine başka bir araca yardımcı olacaktır: Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (MOXIE). MOXIE, gelecekteki kaşiflerin roket itici yakıt ve solunum için kullanılabilecek oksijen üretmek için kullanabilecekleri bir teknolojiyi gösterecek. MOXIE gibi cihazların başarılı olabilmesi için görev planlamacılarının neyle karşı karşıya oldukları konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacı olacak. “Temiz bir atmosfer mi alıyorlar?” de la Torre Juarez dedi. “Tozlu bir atmosfer mi oluyor? Bu toz esasen hava filtrelerini dolduracak mı? “

Ölçümlerini almak için MEDA, Perseverance geziyor veya uyuyor olsun, her saat, gece ve gündüz kendini uyandıracak. Bu, Mars atmosferi hakkındaki bilgilerimizdeki boşlukları doldurmaya yardımcı olacak neredeyse sabit bir bilgi akışı yaratacak.

Görev Hakkında Daha Fazla Bilgi

Perseverance’ın Mars’taki misyonu için önemli bir bilim hedefi , antik mikrobiyal yaşamın belirtilerini araştırmak da dahil olmak üzere astrobiyolojidir . Gezici, gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini karakterize edecek, Kızıl Gezegende insan keşfi için yol açacak ve Marslı kaya ve regolit (kırık kaya ve toz) toplayıp önbelleğe alan ilk görev olacak.

Şu anda NASA tarafından Avrupa Uzay Ajansı ile işbirliği içinde değerlendirilen sonraki görevler, bu önbelleğe alınmış örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek için Mars’a uzay aracı gönderecek.

Mars 2020 görevi, Kızıl Gezegenin insan keşfine hazırlanmanın bir yolu olarak Ay’a yönelik görevleri içeren daha büyük bir programın parçasıdır. Astronotları 2024 yılına kadar Ay’a geri döndürmekle görevlendirilen NASA, 2028 yılına kadar NASA’nın Artemis ay keşif planları aracılığıyla Ay üzerinde ve çevresinde sürekli bir insan varlığı oluşturacak .

Kaliforniya, Pasadena’da Caltech tarafından NASA için yönetilen JPL, Perseverance gezgininin operasyonlarını inşa edip yönetiyor.

Kaynak : https://www.nasa.gov/feature/jpl/mars-is-getting-a-new-robotic-meteorologist

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.