e
sv

Petrol, Aşı Onayı İle 9 Ay’ın Zirvesinde

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Petrol fiyatları, ABD’de ilk kovid-19 aşısının kullanım onayı almasından sonra enerji talebinin iyileşeceğine dair beklentilerle birlikte varil başına 47 dolara doğru yükseldi.

Daha yükselecek gibi görünen Petrol fiyatları 50 Doları geçebilir.

Vadeli kontratlar New York piyasasında Cuma günü yüzde 0,5 düştükten sonra yüzde 0,6 yükseldi. Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşı, acil kullanım onayı almasından sonra pazartesi günü kullanıma sunulmasına karar verildi.

Asya hisse piyasaları yükselirken piyasaların ABD’deki mali teşvik paketine odaklanmasıyla birlikte dolar zayıfladı. Fakat iki partiden vekillerin sunacağı paketin geçeceğine dair bir garanti bulunmuyor.

Petrol, New York piyasasında Ekim ayı sonundan bu yana yüzde 30 civarında yükselirken küresel gösterge olan Brent petrol ise OPEC+’ın anlaşmaya varması ve aşı gelişmelerinden sonra dokuz ayın zirvesine çıkarak varil başına 50 dolar sı

Aşının kullanıma sunulması benzin ve jet yakıtı üzerinde olumlu etkiye sahip olacaktır. Fiyatlardaki fazla iyimserliğin teminatlı düşünüyorum. Axi Baş Küresel Stratejisti Stephen Innes

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:15’te 28 cent yükselerek varil başına 46,85 dolara çıktı.

Şubat vadeli Brent petrol ise Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 0,6 düşüş yaşadıktan sonra yüzde 0,7 değer kazanarak varil başına 50,34 dolar seviyesine geldi.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.