e
sv

Prestashop Nedir? Nasıl Kurulur?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Prestashop Nedir; açık kaynak kodlu olarak yayınlanan PHP tabanlı ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır.  E-ticaret Alanında en çok tercih edilen yazılımlardan birisidir.

PrestaShop’un çok tercih edilmesinin sebebi, kurulumunun hızlı ve kolay olması, tek bir sistem içerisinde ihtiyacınız olan şeyleri barındırması diyebiliriz.

Bir diğer önemli sebebi de Yazılım bilgisi çok fazla olmasa da PrestaShop sistemini yönetebilmenizdir. İnternet ile aranız iyiyse ve araştırmayı seviyorsanız,  bir yazılımcıya ihtiyaç duymadan kısa bir süre içerisinde kendi profesyonel görünümlü e-ticaret sitenizi yönetebilir hale gelebilirsiniz.

PrestaShop’ta yönetim paneli kullanımı kolay modüler bir yapıya sahiptir. Basit bir şekilde panel üzerinden ürünleri ve siparişleri yönetebilirsiniz. Bunun yanında sanal pos modüllerini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

PrestaShop Nasıl Kurulur?

Adım 1: Otomatik Kurulum İşlemlerine Başlama

Hostingimize giriş yapıyoruz ve bu kısımdan Softaculous Apps İntaller kısmına giriş yapıyoruz ve arama kısmına PrestaShop yazdıktan sonra alt kısımda E-Ticaret Sistemleri>PrestaShop adımlarını takip ederek PrestaShop kurulumları için gerekli sayfaya yönlendirileceksiniz.

Bu gördüğünüz alan geldikten sonra Şimdi kur butonuna tıklamanız lazım.

Adım 2: Bilgiler

Script Ayarları>Choose the version you want to install: kısmından PrestaShop yazılmınızın sürümünü seçmelisiniz.

Bu işlemden sonra Script Ayarları>Choose Installation URL: kısmından kurulacak Alan Adını belirlemeniz lazım, ancak siz (Örnek: alanadi.com/klasor) gibi bir kurulum istiyorsanız “Yükleme Dizini” kısmına alan adının sonunda yazılacak klasör adını belirlemenız gerekmekte.

Şimdi Site Settings alanımızı kendimize göre düzenleyelim;

Burada Store Name kısmına mağaza ismini yazmanız lazım. Old Admin Folder alanına ise yönetici kısmına giriş yapmak için kullanacağımız linki yazmalıyız.(Örnek: admin123,magaza123)

Artık yönetici ayarlarımızı yapmanın vakti geldi;

Burada kesinlikle bilgilerinizi doğru girmelisiniz.

Öncelikle Admin Email alanına Yönetici hesabınızın mail adresini girmeniz gerekiyor. Sonrasında Admin Password alanına yönetici hesabınızın şifresini belirtmeniz lazım. Bu adımları tamamladıktan sonra kalan tek şey First Name ve Last Name alanı burada First Name kısmına isminizi Last Name kısmına soyadınızı yazabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra “Yükle” butonuna bastıktan sonra birkaç dakika bekleyeceksiniz ve artık PrestaShop siteniz kuruldu.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.