e
sv

Sinovac aşısı nedir? Sinovac aşısı sonuçları nedir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile ilgili nihayet aşılama dönemine gelinmişti ve aşılamalar başlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de Çin aşısı Sinovac ile aşılama dönemine girmişti ve şimdiye dek 700 bin’den fazla aşılama yapılmıştı. Ancak vatandaşlar Çin aşısı olarak bilinen Sinovac aşısı hakkında Sinovac aşısı nedir? Sinovac aşısı sonuçları nedir?

Sinovac Aşısı Nedir?

CoronaVac, Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen potansiyel bir COVID-19 aşısı adayıdır. 2020’nin ortalarından itibaren, aşı adayı Faz III klinik araştırmalarından geçmeye başladı. Aralık ayında Brezilya’da Butantan Enstitüsü’nün açıkladığı faz 3 klinik çalışması sonuçları ara analizinde, toplam 252 COVID-19 vakası üzerinden aşının COVID-19 hastalığını engellemede %50,38 etkililiğe sahip olduğu; hastanede tedavi gerektirecek hastalığı engellemedeyse %77,96 etkili olduğu bildirildi. Bu sonuçlar, onaylanmış diğer COVID-19 aşılarına kıyasla daha düşük olmakla beraber, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen %50 etkililik oranının tam üstündedir.

Sinovac Aşısı Sonuçları Neler?

SİNOVAC AŞISI sonuçları henüz bilimsel bir dergide yayımlanmadı. Yapılan araştırmalarda izlenen sonuçlar basın açıklamasıyla bildirildi.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.