e
sv

Trendyol Ne Zaman Kuruldu? Kurucusu Kimdir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Trendyol Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye’nin en büyük E-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol Türk bir iş kadını tarafından Haziran 2009’da kurulmuştur. 2010 Yılında ise faaliyete geçirilmiştir. 300 Bin Dolar sermaye ile iş kadını Demet Mutlu tarafından istanbulda ki evinin salonunda kuruldu.

Trendyol’u Kim Kurmuştur?

Türkiyenin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol’un kurucusu ve CEO’su olan iş kadınıdır. Liseyi İtalya’da okuduktan sonra New York Üniversitesi Ekonomi Bölümünü birincilikle bitiren Mutlu, daha sonra ise Harvard’da MBA’e (Master Of Business Administration) kabul edilmiştir.

Demet Mutlu master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma fikri ağır basınca Harvard’ı yarım bırakmıştır. Kendi hayalini kurduğu işi yapmak isteyen Mutlu, 300 bin dolar sermaye ile kuruduğu Trendyol’u 2010 yılı mart ayında yayına geçirerek, siteyi ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket haline getirmiştir.

Kleiner Perkins Caufield ve Byers şirketinden yatırım alan Trendyol 2010 yılına geldiğimizde cirosunu 34,033.478 dolara ulaştırmayı başarmıştır. Facebook adresi üzerinde de e-mağaza olanakları bulunan marka 2013 yılında Maslak’taki yeni ofisine taşınmış, daha sonra bu binaya Trend Store’u açmıştır. Ayrıca Demet Mutlu Trendyol’u kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışıp, kendini geliştirmiştir.

Trendyol Kimin?

Trendyol şirketi’nin büyük bir yüzdesi 2018’in yaz aylarında Alibaba’ya 728 Milyon Dolar’a satılmıştır. Bu satış Türk ekonomisi hem de internet piyasasının en büyük satın alma operasyonuna imza atmış oldu.

2010’dan beri gelişen ve daha çok satıcıyı birleştiren platform 2020’de koronavirüs süreci ile satışlarında ciddi bir yükseliş kazandı.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.