e
sv

Web Yazılıma Nasıl Başlanır? Nasıl Öğrenebilirim?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Web yazılım’da öncelikle Front End ve Back End olmak üzere ikiye ayrılır, peki nedir bu Front End ve Back End?

Front End Nedir?

Front End kısaca sayfanın ön yüzüdür, tasarımıdır diyebiliriz. Peki Front End’i öğrenmek için ne yapmalıyız? Front End yani HTML + CSS + JAVASCRİPT için darkcode ve darkgrid olmak için bir sürü yabancı youtuber’i izleyerek ve yaptıklarını biraz özgünleştirerek güzel tasarımlar yapabilirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra sadece yabancı Youtuber’ler ile değil Türk Youtuber’leri izleyebilir, takıldığınız yerde internete danışabilir veya online eğitim platformlarından yorumlara bakarak kurs satın alabilirsiniz.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<title>Deneme</title>
</head>
<body>
<h1 style="color:#3374FF; font-family: sans-serif;"> Küçük Bir CSS Efekti </h1><br>
<p> Html CSS </p>
</body>
</html>

Burada gördüğünüz gibi satır içi bir yazıya Hex kodu ile renk tanımladık ve fontu değiştirdik. Kısaca Front End sitenin tasarımında ön yüzünde bulunur.

Back End Nedir?

Back End bir yazılımda kullanıcının görmediği kısımların tümü ve ana sistemdir. Yazılıma dair gördükleriniz ise tam ters köşesi olan frontend’dir. Backend‘i tıpkı bir film gibi düşünebilirsiniz. Filmin oyuncuları frontend kısmında yer alırken filmi oluşturan asıl ekip backend kısmında yer alır.

Back End Öğrenmek için Youtube de Türk veya Yabancı kaynakları takip edebilir internetten eğitimlerine bakabilir ve online kurslar satın alarak öğrenebilirsiniz.

Hangi Program İle Yazmalıyım?

Bu konuda bir sürü program olmasına rağmen ücretsiz olarak not defteri, notepad++ ve sublime text gibi IDE programları öne çıkıyor. Ücretli almak isterseniz de adobe dreamweawer CC’yi satın alabilirsiniz.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.